Zgodovina

ŠRILANKA

Sodi med tiste kraje, katerih zgodovina se porazgublja v meglicah legend. Mar ni prav gora Sri Pada ali Adamov vrh po izroèilu kraj, kjer je Adam, prvi moški, sestopil na Zemljo, ko je bil izgnan iz raja? Mar ni ta odtis stopinje, pravokoten na sam vrh gore, veè kot oèiten dokaz za to? Gre morda le za odtis Budove stopinje, ko je obiskal otok na pol poti do raja? Kaj ni Adamov most (veriga otokov, ki Šrilanko povezuje z Indijo) veriga kamnov, po katerih je v epski pesnitvi Ramayana stopal Rama, ko je s pomoèjo svojega zvestega zaveznika, opièjega boga Hanumana, reševal Sito iz krempljev zlobnega demona Rawane, kralja Lanke?

Najzgodnejše zabeležbe v Veliki zgodovini – Mahavamsi datirajo v leto 543 pr.n.št., kar sovpada s prihodom princa Vijaya na Šrilanko. Kakih 300 let kasneje se s kraljem po imenu Devanampiya Tissa priène zgodnje obdobje Anuradhapura. V tem obdobju je bila na Šrilanko prinešena mladika svetega drevesa BO, pod katerim je Buda dosegel razsvetljenje. Pozno obdobje Anuradhapura, ki se je prièelo v letu 459, je v znamenju vladavine kralja Kasyape.

Od leta 1073 govorimo o obdobju Polonnaruwa, v katerem se je prestolnica prenesla iz Anuradhapure v Polonnaruwo. Sloveèi raziskovalec, pustolovec in morjeplovec Marco Polo je na Šrilanko prispel v obdobju med leti 1254 in 1324; leta 1505 so tja pripluli še Portugalci in zavzeli obalni del otoka.

 

PORTUGALSKO OBDOBJE

V tem èasu je bila Šrilanka sestavljena iz treh glavnih kraljestev: Jaffna na severu, Kandy v osrednjem višavju, na jugozahodu pa Kotte, najbolj vplivno med vsemi kraljestvi. Leta 1505 je Portugalec Lorenco de Almeida prispel v Colombo, vzpostavil prijateljske odnose s kraljem Kotta in s tem Portugalski priskrbel monopol nad trgovanjem z zaèimbami in cimetom, ki je v Evropi kmalu postalo izjemnega pomena. Poskusi, da bi Kotte izrabil moè in zašèito Portugalcev v svojo korist, so se izjalovili: sprva je Portugalska zavladala v tem predelu, nato pa svojo oblast razširila na celoten otok z izjemo osrednjega višavja okrog Kandyja. Zavoljo nedostopnosti in oddaljenosti višavja je vladarjem Kandyja vedno uspelo uspešno odbiti portugalska obleganja; napadalce jim je veèkrat uspelo celo potisniti nazaj, vse do obalnega pasu.

 

NIZOZEMSKO OBDOBJE

Ker se Kandy kljub obèasnim uspehom ni uspel dokonèno odkrižati uzurpatorja, so sklenili poiskati pomoè v tujini.

Poskusi, da bi izgnali Portugalce z nizozemsko pomoèjo, so bili žal neuspešni: edina posledica prihoda Nizozemcev je bila menjava ene evropske oblasti z drugo. Leta 1658, 153 let po prvem prihodu Portugalcev, so Nizozemci uspeli prevzeti nadzor nad obalnimi predeli otoka. Tudi Nizozemci so si – prav kakor njihovi portugalski predhodniki – v èasu svoje 140-letne vladavine veèkrat neuspešno poskusili podrediti Kandy. V primerjavi s Portugalci, ki so veliko truda vlagali v širitev lastne vere in fizièen nadzor obmoèja, je njihovo zanimanje v veliko veèji meri veljalo trgovanju in s tem povezanim dobièkom.

 

BRITANSKO OBDOBJE

Francoska revolucija je dodobra pretresla evropske sile, tako da so Britanci leta 1796 brez veèjih težav izpodrinili Nizozemce z oblasti. Skoraj 20 let kasneje (leta 1815) jim je uspelo osvojiti tudi Kandy, s èimer so postali prva evropska sila, ki je zavladala celotnemu otoku. Že leta 1802 je Šrilanka postala kronska kolonija, leta 1818 je v veljavo stopila poenotena administracija. Kmalu je bila vsa dežela posejana s plantažami kave, cimeta in kokosa, zgradili so tudi cestna in železniška omrežja, ki so služila tej novi gospodarski aktivnosti. Anglešèina je postala uradni jezik in je še danes široko v uporabi.

Kava je bila glavni vir dobièka in hrbtenica kolonialnega gospodarstva, dokler je ni leta 1870 unièila listna uš. Plantaže so hitro prešle na gojenje in pridelavo èaja ali kavèuka. Danes je Šrilanka druga najveèja izvoznica èaja na svetu. Britanci niso mogli prisiliti ponosnih, neuklonljivih Singalcev, da bi za majhno plaèilo marljivo delali na plantažah, zato so »uvozili« veèje število delavcev iz južne Indije.

 

NEODVISNOST

Med prvo in drugo svetovno vojno so politièni nemiri zaèeli Šrilanko potiskati proti eventualni neodvisnosti od Britancev; ta proces je bil veliko umirjen kot v Indiji. Ob koncu druge svetovne vojne je postajalo èedalje bolj jasno, da se neodvisnost nezadržno bliža. Februarja 1948 je Šrilanka, tedaj še poznana kot Cejlon, postala neodvisna èlanica britanske zveze držav Commonwealth.